Miks peaksid valima maakütte ning kuidas mõjutab see turuväärtust tulevikus?

Renoveerimata maja ostma hakkates, tuleks kõigepealt oma tähelepanu juhtida põhivajadusi rahuldavatele komponentidele. Nendeks on maja katus, vundament, soojusallikad ning soojapidavus. Need on ka kõige suuremat investeeringut vajavad maja osad, mille uute paigaldamisega kindlustatakse eluase enda jaoks vastupidavaks pikemaks ajaks. Küttekollete loomine ning uuendamine on üks kõige tähtsamaid etappe renoveerimise või ehituse juures. Kodusoojus kui hingesoojus ei mõjuta sind vaid füüsiliselt vaid ka vaimselt. Ahjude ja katlate eluiga võib olla alates 10 kuni 60 aastani, vastavalt ehituskvaliteedist. Ning alternatiivsete kütteallikatena kasutatakse tänapäeval just elektril või maasoojusel tuginevaid küttevõimalusi.

Maaküte ehk maasoojuspumbad on lähima kümne aasta jooksul muutumas kõige populaarsemaks valikuks oma kodus sooja andjaks. Miks peaks keegi valima maaküte ja mitte muu soojaallika oma koju ning kuidas mõjutab see sinu kodu turuväärtust pikemas perspektiivis?

  1. Loodussõbralik küttemeetod

Maakütte korral ammutatakse enamus vaba energiat maapinnasest ning muundatakse see kodu kütvaks energiaks. Kuna põlemisprotsessi ei toimu ning jääknähtusi ei ole, jääb õhusaaste olemata ning põlemisprügi(tuhk jne) tekkimata. Maasoojuspump võtab maa seest oleva madala temperatuuriga soojuse ning tõstab pumbaga selle temperatuuri. Torud paigaldatakse maa sisse, maapind silutakse ning ehitus ei riiva ka silma ning riku looduslikku vaatevälja. 

  1. Soe vesi ja soe tuba

Maakütte kasutamisel ei pea eraldi hakkama pesemiseks või muu tarvitamiseks vajaliku vee soendamiseks vajalikku tehnikat otsima. Lisaks elupinna kütmisele, köetakse ka boilerites vesi ning sama energia kasutamisel mitmel viisil, saab kokku hoida raha ning vara. 

  1. Suurem investeering aga suurem kasutegur

Maakütte paigaldus ei ole odav kuid pikemas perspektiivis on maakütte võimalus sinu elamus efektiivsem ja säästlikum kui mõne muu soojusallika kasutamine. Püsiva kuluga küttevalikud on olenevalt ilmastikust ning maja soojapidavusest küllaltki kulukad ning maakütte on ennast tõestanud olema 80% säästlikum kui mõni muu elektril põhinev küttevõimalus. Maja planeerima hakates tuleks kohe arvesse võtta fakt, et veidi suurem investeering maasoojuspumba ostmisel on sulle kasulikum tulevikus. Kõrgema hinnaga pumbad on kvaliteetsemad ning vajavad vähem tähelepanu, energiat, hooldust ning omavad pikemat eluiga. 

  1. Kodu on soe ka siis kui sind ei ole kohal

Liikuva elustiiliga inimesed ei pea kaua kodunt ära olles muretsema hilisema kütmise pärast. Maasoojuspumbad töötavad iseseisvalt ning sinu kodu on alati nii soe nagu sa soovid. Ei mingit puudetassimist ega ahjude sussutamist.

 Tänu kaugjuhtimisele saab juba eelnevalt sättida kõik temperatuurid nii nagu vaja, ning vajadusel ka selle eemal reisil olles täielikult välja lülitada. Kuna tegemist on siiski ühe kõige väiksema püsikuluga küttesüsteemide seas, ei ole vaja jälgida pidevalt oma energiakulu ning kasutatud voolu.  

  1. Eluiga

Maaküttepumpade eluiga on enamjaolt 20-30 aastat, mis on tunduvalt pikem kui võtta võrdluseks mõni õhksoojuspump. Investeerides rohkem, saab kindel olla, et kõrgema kvaliteediga pumba eluiga on veelgi pikem. Siiski vajab iga masin regulaarset hooldus, mis aitab tema eluiga hoida võimalikult kõrge ning ühtlasi kindlustada masina korrektse töö igal hooajal ning ööpäevaringselt. Maakütte paigaldamisel tuleb valida firma, mis on litsentseeritud seda tööd tegema ning paigaldaks kõik vastavalt nõuetele. Hilisemad probleemid saab sel juhul lihtsamini lahendatud. Maa sisse paigaldavate kollektortorude eluiga on kuni 100 aastat. Uskumatu kuid tõsi. 

Kuidas mõjutab maakütte olemasolu sinu elamu turuväärtust hiljem?

Kinnisvara turul ei loe müügikuulutustes enam vaid asukoht ning välimus. Inimesed teevad oma järgmise kodu ostmisel nüüdseks juba targemaid otsuseid nii eelnevalt tehtud renoveerimis- ning ehitustööde suhtes ning mil võimalusel on lahendatud küte ning kanalisatsioon. Kuna maakütte on tõestanud end kui 80% efektiivsem ning säästlikum kui mõni muu küttevõimalus, eelistavad turul inimesed just maakütte kasuks. Jätkusuutlik majahaldus on tunduvalt atraktiivsem kui aastast-aastasse pidem raha kulutamine puude ostmisele, põlemisjääkide koristamine, suurte elektriarvete tasumine. Nii, filtreeritakse kinnisvara portaalides enim välja hooned, mille energiakulu on väike, halduskulu madal ning eelnev hooldus korrapärane. Sel puhul tõuseb sinu elamu hind juba tänu maakütte olemasolule.

Paigaldades oma koju maakütte, säästad sina ise ja sinu käest hiljem kodu ostev inimene. Targad otsused on sillaks paremate tulemuste saavutamiseks ning heaolu loomiseks oma perele. Valides maakütte, teed teene nii loodusele kui ka oma rahakotile. 

Peeter
Autor Peeter 10 artiklit
Olen digi teemadega kokku puutunud terve oma senise elu ja praktika on juba 90ndate aastate algusest. Hoian erinevatel põnevatel teemadel silma peal ja proovin neid ka aeg-ajalt siis blogisse tuua.